فهرست مطالب

تیرآهن معمولی

تیرآهن معمولی

تیرآهن مهم ترین پروفیل مورد استفاده در ساختمان سازی است و وظیفه آن تحمل تنش های حاصل از نیروهایی است که به آن وارد می شود. سطح مقطع تیرآهن به شکل I و H است و انواع مختلفی تیرآهن در بازار موجود است که همگی از دو بخش بال و جان تشکیل می شوند و قسمت میانی تیرآهن، بخش اصلی آن به شمار می آید. در این مقاله قصد داریم به بررسی تیرآهن معمولی بپردازیم.

تیر آهن معمولی چیست؟

تیرآهن معمولی که به اختصار IPE نیز نام دارد، یکی از متداول ترین انواع تیرآهن است که در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیردو شکل ظاهری این نوع تیرآهن به شکل I انگلیسی است و اندازه بال های ابتدایی و انتهایی به یک اندازه می باشد و ضخامت بال و جان در تمام طول تیرآهن ثابت است. به همین خاطر، این نوع تیرآهن استاندارد در نظر گرفته می شود و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.
شما زمانی که به تیرآهن معمولی نگاه می کنید، متوجه می شوید که لبه بال ها نازک است و در انتها ضخیم می شوند و در واقع، شیب ملایمی در ضخامت بال ها وجود دارد. این نوع از تیرآهن عملکرد بسیاری خوبی در برابر تحمل بارهای وارده را از خود نشان می دهد. آنان را با توجه به اندازه قسمت جان نام گذاری می کنند، به عنوان مثال اگر تیر دارای جان 80 متری باشد، با تیر 80 شناخته می شود و نکته دیگر این است که هر چه اندازه قسمت جان بیشتر شود، به همان اندازه قسمت بال نیز افزایش خواهد یافت.

کاربرد تیرآهن معمولی

همان طور که اشاره شد از تیرآهن ها در ساخت سازه های فلزی ساختمانی و صنعتی استفاده می شود و تیرآهن معمولی نیز در ساختمان سازی، استفاده به صورت ستون یا خرپا، پل لانه زنبوری و تیر در پوشش سقف ها کاربرد دارد.

مزایا و معایب تیرآهن معمولی

تیرآهن معمولی نیز همانند هر مقطع فولادی، دارای یک سری مزایا و معایب است که مزایای استفاده از این نوع تیرآهن عبارت است از:
• قابل استفاده در سازه های مرتفع هستند.
• نسبت به بتن فضای بسیار کمتری را اشغال می کنند.
• نصب و اجرای این نوع تیرآهن بسیار کار راحتی است و حتی می توان چند قطعه را به هم وصل کرد.
• انواع پیش ساخته ای از این محصول در بازار موجود می باشد.
اما این تیرآهن معایبی را نیز دارد، از جمله این که:
• در دمای بالا ضعیف عمل می کند و باعث می شود از مقاومت ساختمان کاسته شود.
• احتمال خوردگی و فرسودگی تیرآهن معمولی در شرایط نامساعد جوی بالاست.
• مشکلاتی در اتصال و جوش این نوع تیرآهن ها وجود دارد.

تیرآهن معمولی

تیرآهن معمولی چگونه تولید می شود؟

برای تولید آن ، از روش هایی مانند نورد گرم یا جوشکاری اجزا و قطعات استفاده می شود که نوع روش با توجه به گرید و مشخصات تیرآهن تعیین خواهد شد. در ساخت این نوع تیرآهن از فولاد ضد زنگ استفاده می شود که مزیت آن افزایش انعطاف پذیری می باشد. پروفیل های فولاد ضد زنگ عمدتا از قراضه تولید می شوند و امکان بازیافت آن ها بعد از استفاده نیز وجود دارد.

قیمت تیرآهن معمولی

مهم ترین عاملی که بر روی قیمت تیرآهن معمولی تاثیر می گذارد، کارخانه تولید کننده است و با این که کارخانه های مختلفی در ایران اقدام به تولید این نوع تیرآهن کرده اند، اما کارخانه ذوب آهن اصفهان، بهترین و باکیفیت ترین محصولات را روانه بازار کرده است. از دیگر عواملی که بر قیمت نهایی تیرآهن معمولی تاثیر می گذارند می توان به وزن هر شاخه، جنس آلیاژ و هم چنین استانداردهای به کار رفته در ساخت تیرآهن اشاره کرد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت و کیفیت محصولات، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *