فهرست مطالب

مراحل ساخت سوله

مراحل ساخت سوله

سوله، سازه ای است فلزی با سقف شیبدار که در ساخت آن از ستون میانی استفاده نمی شود و در واقع، یکی از پرکاربردی ترین سازه ها در جهان است. برای بسیاری از پروژه های بزرگ و صنعتی، داشتن سوله یک ضرورت به حساب می آید و طراحی آن با توجه به نوع فعالیت پروژه، متفاوت خواهد بود. اما ساخت سوله از کجا باید شروع شود و چه مراحلی دارد؟

اگر شما جزء آن دسته از کارفرمایانی هستید که قصد احداث سوله را دارید، در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی صفر تا صد مراحل ساخت سوله بپردازیم.

صفر تا صد مراحل ساخت سوله

ساخت سوله یک سری مراحل اداری و اجرایی دارد و نیاز است هر یک از مراحل به درستی انجام شوند تا در نهایت، نتایج مطلوبی حاصل گردد. این مراحل عبارتند از:

بخش اول: مراحل اداری ساخت سوله

  • دریافت مجوز ساخت سوله

ساخت سوله نیز همانند هر ساختمان دیگری به مجوز نیاز دارد که شامل مجوز ساخت و ساز و بهره برداری از سوله است و باید از سازمان های ذی صلاح اخذ گردد. شما برای این که بتوانید مجوز ساخت سوله را در هر شهر یا هر منطقه ای بگیرید، باید شرایط هر منطقه را به خوبی بررسی کنید. به عنوان مثال، شهرک های صنعتی، شرایط و قوانین خاص خود را دارند. آگاهی از این قبیل موارد می تواند روند کار شما را سرعت ببخشد.

مراحل ساخت سوله

  • خرید زمین سوله

بعد از اخذ مجوز، می توانید برای خرید زمینی که می خواهید سوله را در آن احداث کنید، اقدام نمایید. هنگام خرید زمین، مواردی مانند وضعیت حمل و نقل، امنیت و موقعیت مکانی مناسب را در نظر بگیرید و توجه داشته باشید که زمین خریداری شده، مورد تائید سازنده باشد.

بخش دوم: مراحل اجرایی ساخت سوله

از این مرحله به بعد که مراحل اجرایی ساخت سوله آغاز می شود، همه چیز با توجه به بودجه و نیاز شما پیش خواهد رفت.

  • انتخاب نوع سازه

شرکت های بسیاری در زمینه ساخت سوله در حال فعالیت هستند و بسیار مهم است که سوله ای که انتخاب می کنید، نیازهای شما را برآوره کند و ایمنی بالایی داشته باشد. توصیه می شود حتما از محل کارخانه سوله سازی دیدن کنید و کیفیت مواد و ساخت سوله ها را از نزدیک مورد بررسی قرار دهید.

  • خاک برداری و فوندانسیون

بعد از خرید زمین و انتخاب نوع سوله، نوبت می رسد به شروع مراحل ساخت که با خاک برداری آغاز می شود. در ابتدا، باید وزن سوله و دیوارها، نوع خاک و میزان مقاومت آن مشخص شود، آن هم به این دلیل که انتخاب نوع فوندانسیون با توجه به فشار سازه تعیین می گردد. بعد از آن، تراز بودن زمین به منظور اطمینان از استحکام سازه اهمیت پیدا می کند. فوندانسیون یکی از مهم ترین مراحل ساخت سوله است و در صورتی که به درستی اجرا نشود، سازه در آینده با مشکلاتی مانند کچ شدن یا ریزش روبرو خواهد شد.

  • نصب سازه

قسمت اصلی ساخت سوله مربوط می شود به نصب سوله که تمام تجهیزات به همراه نصاب از کارخانه به محل فرستاده می شوند. برای نصب سوله، ابتدا ستون ها با کمک جرثقیل، بر روی فوندانسیون نصب می شوند و بعد از آن، سایر قطعات مانند پرلین ها و باد بندها اضافه و نصب خواهند شد. سپس، نوبت به نصب سقف، دیوارکشی، نصب در و پنجره که با روش های مختلفی روی پرلین ها بسته خواهند شد.

  • راه اندازی تاسیسات سوله

تا این جا نیمی از مراحل ساخت سوله طی شده است اما سازه شما به یک سری تجهیزات مانند برق و ژنراتور نیاز دارد تا برق به طور مداوم در سوله در جریان باشد. سوله شما باید مجهز به سیستم گرمایشی و سرمایشی باشد. سیستم اطفاء حریق باید برای سوله فعال شود. دوربین مدار بسته نیز یکی دیگر از تجهیزات ضروری است که باید در نظر داشته باشید.

  • بهره برداری از سوله

بعد از طی مراحل بالا، می توانید از از سوله ای که ساخته اید بهره برداری کنید. در صورتی که برای انجام مراحل ساخت سوله، از شرکت معتبری کمک گرفته باشید، از هزینه های اضافی شما به منظور اعمال تغییرات بعد از احداث سازه، پیشگیری خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *