فهرست مطالب

کاربرد انواع میلگرد در ساختمان

کاربرد انواع میلگرد در ساختمان

کاربرد انواع میلگرد در ساختمان چیست؟ امروزه آن چه که در صنعت ساختمان سازی حرف اول را می زند، استحکام و مقاومت سازه است. بتنی که در ساختمان استفاده می شود، ذاتا در برابر نیروهای فشاری به اندازه کافی قوی است، اما در اثر وارد آمدن فشارهای شدید می تواند ترک بردارد. به همین خاطر، از میله های فولادی تقویت کننده که اصطلاحا میلگرد نام دارند، برای افزایش مقاومت بتن استفاده می شود و در واقع، میلگرد می تواند از ساختمان در برابر عواملی مانند زلزله محافظت کند و این گونه می توان گفت که بتن بدون میلگرد کارایی ندارد و در ساختمان سازی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

به طور کلی میلگردها در قطرهای 6 تا 50 میلی متر ساخته می شوند و میلگرد با قطر 8 تا 32 میلی متر برای ساختمان سازی مناسب خواهد بود. میلگردها به دو دسته میلگردهای ساده و آجدار تقسیم می شوند، اما انواع میلگرد مورد استفاده در ساختمان عبارتند از:

  • میلگرد اروپایی

میلگردهای اروپایی معمولا از منگنز ساخته شده اند و به همین خاطر، به راحتی خم می شوند. از این نوع میلگرد برای مناطقی که شرایط آب و هوایی بدی دارند یا زلزله خیز هستند، استفاده نمی شود. اما به هر حال، کار با این نوع میلگرد راحت است و مقرون به صرفه هستند.

کاربرد انواع میلگرد در ساختمان

  • میلگرد فولادی ضد زنگ

میلکرد فولادی ضد زنگ بهترین نوع میلگردی است که در ساختمان استفاده می شود و مقاومت بالایی در برابر خوردگی و ساییدگی دارد، به همین خاطر، راه حلی مقرون به صرفه برای ساختمان هایی است که در نواحی ساخته می شوند که بیشتر در معرض مشکلات خوردگی هستند یا ساختمان هایی که امکان تعمیر آن ها سخت و هزینه بر است. قیمت این نوع میلگرد، تقریبا هشت برابر قیمت میلگردهای اپوکسی است که در ادامه به برررسی آن ها می پردازیم.

  • میلگرد تقویت کننده ورق فلزی

میلگردهای ورق فلزی از آلیاژی تشکیل شده اند که در کف و سقف ساختمان و هم چنین پله ها مورد استفاده قرار می گیرند.

  • میلگرد فولاد پرکربن

میلگردهای کربنی، رایج ترین نوع میلگرد هستند که گاها با عنوان میلگرد سیاه نیز شناخته می شوند . از آن جایی که این نوع میلگردها، راحت تر از دیگر انواع میلگرد خورده می شوند، در ساختمان هایی که در آب و هوای مرطوب ساخته می شوند، مورد استفاده قرار نمی گیرند. با این حال، بسیاری استفاده از این نوع میلگرد را برای ساختمان مناسب می دانند.

  • میلگرد پوشش دهنده با اپوکسی

میلگردهای با پوشش اوکسی، گران هستند و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند. با این حال، تنها عیب این میلگردها این است که بسیار ظریف هستند و چون مستعد آسیب دیدگی هستند، حتما باید از مراکز معتبر تهیه شوند.

  • میلگرد گالوانیزه

میلگردهای گالوانیزه، چهل برابر بیشتر از میلگردهای کربن دار در برابر خوردگی مقاوم هستند و به همین خاطر، در ساختمان هایی که در مناطق مرطوب ساخته می شوند از این نوع میلگرد استفاده خواهد شد و به همین خاطر، گران قیمت نیز هستند.

  • میلگرد فایبر گلاس پلیمر

میلگردهای فایبر گلاس، در برابر سولفات ها و کلریدها مقاومت بالایی دارند و تحت هیچ شرایطی دچار خوردگی نمی شوند و ممکن است مجبور باشید برای تهیه این میلگردها هزینه بیشتری را پرداخت کنید، اما در عوض، هزینه اضافی را بابت خسارات ناشی از خوردگی میلگرد متقبل نخواهید شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *