فهرست مطالب

کانکس ویلایی

کانکس ویلایی

به سازه های پیش ساخته ای که برای اسکان موقت و انجام فعالیت های مختلف در نظر گرفته می شوند، کانکس می گویند که کاربردهای مختلفی از جمله اداری، مسکونی و غیره دارند و در ابعاد و طرح های مختلفی ساخته می شوند. ساخت کانکس در کمترین زمان ممکن انجام می شود و شما می توانید قسمت های مختلفی را برای این سازه در نظر بگیرید. کانکس ها با توجه به کاربردشان، انواع کانکس مختلفی دارند که در این مقاله به بررسی کانکس ویلایی خواهیم پرداخت.

کانکس ویلایی چیست؟

سازه ای است که همانند یک خانه ویلایی است که ابعاد کوچک تری دارد اما مجهز به تمام امکانات و تجهیزات برای سکونت می باشد. شما می توانید به راحتی هر آن چه را که دوست دارید به کانکس خود اضافه کنید و یک سازه شیک و مدرن داشته باشید، امکاناتی مانند آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس بهداشتی یا حتی امکانات تفریحی. در واقع، تنها تفاوت این سازه با خانه های معمولی و سنتی در مصالحی است که برای ساخت استفاده می شود و این امکان را فراهم می کنند تا شما به راحتی بتوانید کانکس را حمل و جابجا کنید، با این حال نیز از متریال و مواد با کیفیتی ساخته می شوند و در برابر زلزله مقاوم خواهند بود.
کانکس های ویلایی طول عمر متفاوتی دارند و می توانند 25 تا 30 سال دوام داشته باشند که کیفیت مواد اولیه و شرایط نگهداری از سازه نیز مستقیما بر روی طول عمر آن تاثیر می گذارد. محدودیتی برای ابعاد آن وجود ندارد و متراژ و اندازه سازه عمدتا بر اساس نیازهای شما تعیین خواهد شد.

ابعاد کانکس ویلایی با توجه به نیازها و سلیقه شما انتخاب می شود که می تواند دارای چند اتاق یا سالن بزرگ باشد و حتی می توانید کانکس را به صورت دو طبقه سفارش بدهید که پله ها هم می توانند داخل و یا خارج کانکس کار گذاشته شوند.

مصالح به کار رفته در ساخت کانکس با توجه به شکل ظاهری کانکس، وضعیت آب و هوایی، استانداردهای فنی و هزینه ای که برای این کار در نظر گرفته اید، انتخاب می شود و بسیار مهم است که مصالح در برابر زلزله، باد یا طوفان مقاوم باشند تا خسارات مالی و جانی کمتری را نیز به همراه داشته باشند.

برای کانکس ویلایی می توانید هر نوع امکانات و تجهیزاتی مانند آشپزخانه، حمام، کمد یا بیلیارد را به کار بگیرید و این کانکس ها نیز مجهز به لوله کشی و سیم کشی نیز هستند که باید به صورت روکار باشند.

آیا کانکس ویلایی ارزان تر از خرید ویلا است؟

اگر کلی بخواهیم بگوییم، پاسح به این سوال به هزینه های شما بستگی دارد اما به طور کلی، ساخت کانکس ویلایی به مراتب ارزان تر از ساخت یک ویلا برای تان تمام خواهد شد. آن هم به این دلیل که شما می توانید برای کانکس از تجهیزات ساده تر استفاده کنید و نیازی به استفاده از مصالح گران قیمت نیز نخواهد بود. از دیگر موارد مهمی که به کاهش هزینه ها کمک می کند این است که ساخت و نصب کانکس، نیازی به خاک برداری یا اجرای فونداسیون ندارد.

کانکس ویلایی

انواع کانکس ویلایی

می تواند به صورت یک طبقه یا دوبلکس ساخته شود و یا می توانید داخل آن از پله استفاده کنید یا هر امکاناتی دیگری را اضافه کنید. از جمله انواع آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• کانکس ویلایی آماده. این نوع به صورت پیش ساخته وجود دارد و شما بعد از بازدید از آن و خریداری، می توانید آن را به محل مورد نظرتان حمل کنید. این سازه ها در کمترین زمان ممکن نصب می شوند و قابلیت جابجایی دارند.
• کانکس ویلایی اجرا در محل. برای تهیه این نوع، شما ابتدا باید مصالح و مواد مورد نیازتان را انتخاب و به محل مورد نظر ارسال کنید که ممکن است بسته به تجهیزات مورد استفاده، ساخت این نوع کانکس حدودا 20 تا 45 روز زمان ببرد. معمولا آن دسته از افرادی که می خواهند کانکس ویلایی گزینه هایی مانند تراس داشته باشد یا دوبلکس و بزرگ تر باشد، سراع این نوع کانکس می روند.
• کانکس ویلایی ساندویچ پنل. از پنل های دیواری و سقفی که در برابر سرما و گرما عایق هستند، ساخته می شوند، به همین خاطر، مقاومت شان در برابر شرایط بد آب و هوایی بیشتر است. محدودیتی برای ساخت این کانکس ها وجود ندارد و می توانند به صورت پیش ساخته یا نصب در محل نیز ساخته شوند و قابلیت جابجایی را نیز دارا هستند.
• کانکس ویلایی سایدینگ. کانکس ویلایی سایندینگ، نوعی کانکس پیش ساخته است که با اسکلت فلزی و ستون ساخته می شود و ورقه های دیوار و سقف به صورت افقی روی این ستون ها قرار می گیرند. این نوع کانکس ها برای اولین بار در کشور کانادا اجرا و نصب شدند، به همین خاطر، با عنوان کانکس کانادایی نیز شناخته می شوند.

مزایای کانکس ویلایی

مهم ترین مزایای استفاده از کانکس های ویلایی عبارت است از:
 سرعت اجرای بالا و کاهش هزینه ها
 قابلیت جابجایی
 بکارگیری امکانات و تجهیزات مختلف داخل سازه
 مقاومت در برابر زلزله
 قابلیت افزایش ارتفاع و بازسازی
 تنوع طرح بالا

آیا برای کانکس ویلایی به مجوز نیاز است؟

خرید زمین و باغ به مجوز نیاز دارد و ممکن است دولت این اجازه را به شما ندهند که در جایی که دوست دارید، ملکی را بسازید، از طرفی بسیاری از افراد وقت کافی برای انجام مراحل گرفتن مجوز را ندارند، اما شما به راحتی و با ساخت یک کانکس ویلایی، بی آن که به مجوز نیاز داشته باشید، می توانید کانکس خود را در هر مکان و باغی که دوست دارید، نصب کنید.

قیمت کانکس ویلایی

با توجه به مواد اولیه و تجهیزات به کار رفته داخل کانکس و بعد از مشخص شدن طرح اولیه محاسبه می شود و عواملی از قبیل ابعاد و اندازه کانکس و هم چنین نوع کانکس، بر قیمت نهایی آن تاثیر خواهند گذاشت. افرادی که می خواهند هزینه کمتری متقبل شوند، می توانند سراغ کانکس های دست دوم بروند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *