فهرست مطالب

اقلام پایپینگ

اقلام پایپینگ

منظور از اقلام پایپینگ چیست؟ پایپنیگ (Piping) یا لوله کشی، فرآیندی است که در آن، انواعی از لوله ها، اتصالات و شیرآلات به منظور راه اندازی سیستم و انتقال سیالات به هم متصل می شوند و ممکن است از مواد مختلفی مانند فولاد نرم، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم استفاده شود که انتخاب نوع مواد به ماهیت سیال، فشار دما یا سرعت جریان بستگی خواهد داشت.
سیستم های پایپینگ از لوله (ها)، انواعی از اتصالات، شیرآلات، پیچ و مهره، پمپ ها، کمپرسورها، جریان سنج ها، سنسورها و … تشکیل شده اند. در خطوط لوله های طولانی که بیش از یک ایستگاه پمپاژ دارند، از ایستگاه های تقویت کننده استفاده می شود، هم چنین به منظور حفظ دمای سیال در دماهای بحرانی برای پایپینگ هایی که انتقال سیالات برودتی مانند گاز طبیعی مایع یا دی اکسید کربن مایع را انجام می دهند، از سیستم های پایپینگ تبرید نیز استفاده می شود.
از پایپینگ یا همان لوله کشی، هزاران سال پیش برای انتقال یک سری منابع از یک جا به جایی دیگر استفاده می شده است. اما، کاربرد پایپینگ تنها به انتقال آب و گاز و سیالات محدود نمی شود و در پتروشیمی، شهرسازی، صنایع دریایی، صنایع غذایی و فاضلاب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
ما در این مقاله، قصد داریم به اقلام پایپینگ بپردازیم.

انواع سیستم های پایپینگ

سیستم های پاپینگ به گونه ای طراحی می شوند که یک سری لوله ها و تجهزات به یکدیگر متصل می شوند. اکثر ما با لوله کشی های ساختمانی آشنایی نسبی داریم و آن را از نزدیک دیده ایم. اما دیگر انواع پایپینگ عبارتند از:
• پایپینگ نیروگاهی
از این سیستم پایپینگ در نیروگاه های برق، کارخانه های صنعتی، سیستم های گرمایش شهری و یا سیستم های گرمایش و سرمایش مرکزی استفاده می شود که با انرژی حاصل از گردش آب و بخار سروکار دارد.
• پایپینگ فرآیندی
پایپینگ فرآیندی، سیستمی است که به منظور انتقال مواد شیمیایی یا سیالات ما بین مخازن مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد استفاده از این سیستم لوله کشی در صنایع پتروشیمی، پالایشگاه ها یا کارخانه های ساخت دارو و کاغذ می باشد.

اقلام پایپینگ
• پایپینگ تاسیسات ساختمانی
همان طور که از نامش پیداست، از پایپینگ ساختمانی برای انتقال سیالات، آب آشامیدنی، سیستم های تهویه، سرمایش وگرمایش یا تخلیه فاضلاب استفاده می شود.
• پایپینگ شهری
از پایپینگ شهری در مناطق شهری و توزیع منابعی مانند آب، گاز و فاضلاب شهری به ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می شود.
• پایپینگ انتقالی
کاربرد پایپینگ انتقالی در انتقال سیالات در مسیرهای مختلف و چند کیلومتری است که می توان از یک خط برای انتقال انواعی از سیالات به صورت پشت هم استفاده کرد.
• پایپینگ دریایی
پایپینگ دریایی داخل کشتی ها و به منظور انتقالات سیالات در سازه های آبی یا زیر آبی استفاده می شود.
• پایپینگ خدماتی
سیستم پایپینگ خدماتی، لوله کشی ساختمان ها را به لوله کشی های مرتبط به خدمات شهری متصل می کند و آب، بخار و هوای فشرده را منتقل خواهد کرد.
• پایپینگ تجاری
از این نوع سیستم پایپینگ داخل ساختمان ها، مدارس و بیمارستان ها استفاده می شود که مربوط به لوله کشی آب، گاز، فاضلاب، سوخت مایع و آتشنشانی می باشد.
• پایپینگ تبرید
از سیستم پایپینگ تبرید به منظور کاهش دمای محیط استفاده می شود.

اجرای سیستم های پایپینگ

بعد از انتخاب سیستم پایپینگ، پروژه باید عملی شود که شامل مراحل زیر خواهد بود:
 در ابتدا اصول اجرایی سیستم های پایپینگ و مواردی مانند آغاز و پایان لوله، سایز، جنس، محل اتصال لوله و مواردی از این دست باید مشخص شود.
 سپس، مناقصه برگزار می شود تا پیمانکار پروژه انتخاب شود و کار انتقال مواد، قطعات و تجهیزات انجام شود.
 در مرحله آخر، لوله کشی با توجه به نقشه راه و قطعات و تجهیزات موجود، به طور کاملا دقیق اجرایی خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *