فهرست مطالب

انواع نبشی آهنی

انواع نبشی آهنی

نبشی چیست؟ و چه کاربردی هایی دارد؟

نبشی یکی از مقاطع پرکار در صنایع مختلف از جمله در صنایع ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. انواع نبشی آهنی در کارخانه های بزرگ کشور ساخته میشود از جمله اصفهان، مشهد و… و در سایز های مختلف ساخته میشود. نبشی در اکثر ماشین آلات و ساختمان سازی، کشتی سازی، کارهای الکترونیکی، پل های عابر، در و پنجره سازی، اجاق گاز سازی، یخچال سازی و… استفاده می شود.

نبشی ها در دو قسمت تقسیم میشوند: پرسی و فابریک

بسیاری از نبشی ها در ساختمان سازی کاربرد های فراوانی دارد برای مثال: برای متصل کردن پل ها به ستون ها و صفحات به ستون ها استفاده میشود. نبشی های خورد شده از سری نبشی هایی هستند که در ساختمان بسیار کاربرد دارد و در اکثر اتصالات اهنی ساختمان به کار میرود.
به نبشی خورد، نبشی لقمه ای هم گفته میشود.

انواع نبشی ها

نبشی ها انواع مختلفی دارد: یکی از نبشی ها که بسیار آسان بدست می آید و در همه جا موجود است نبشی اهنی است. این نوع از نبشی در کار ها یا سازنده های بسیاری استفاده میشود. نبشی ها به طور کلی به دو دسته بال مساوی یا بال نامساوی تقسیم میشود.
همان طور که از نامش پیداست میتوان گفت که تفاوت نبشی ها به غیر از روش تولید، در اندازه بال های آن ها است یعنی بزرگی یا کوچکی بال های نبشی است.

نبشی بال مساوی به نبشی هایی میگوییم که بال های دوطرف آن هم اندازه است و بر یکدیگر عمود شده است و از نظر ظاهر شبیه V یا L انگلیسی است برای مثال نبشی 50*50*50 داریم که اندازه بال های آن ۵ سانتی متر و قطر ان ۵ میلی متر می باشد که ضخامت ان را نشان می دهد. وقتی نبشی از دو بال یا دو طرف به اندازه مساوی باشد برای مثال L 100 میگویند یعنی اندازه هربال مساوی دارای طول 100 میلی متر است.

نبشی بال نامساوی به نبشی گفته میشود که بال های آن هم اندازه نیستند و به شکل L انگلیسی است یعنی یک طرف آن بلندتر و طرف دیگ آن کوتاه تر است برای مثال نبشی بال نامساوی 10*80*120 نشان میدهد. اندازه یک طرف بال 120 و طرف دیگر بال 80 است و قطر آن 10 میلی متر می باشد. به این گونه نبشی ها بال نامساوی میگوییم.

نبشی پرسی به نبشی گفته میشود که در زمان تولید نبشی از دستگاه رول فرمینگ برای پرس کردن ورق های فولادی برش خورده شده استفاده میشود. به دلیل اینکه این دستگاه سرعت بالایی دارد در زمان کوتاهی میتواند تعداد زیادی از این نبشی ها را تولید کند.

نبشی فابریک به نبشی گفته میشود که از شمش های نبشی فابریک را در کوره با حرارت بالا، حرارتی کرده و با گذراندن آن از قفس های مخصوص، مقطع آن کاهش یافته و به نبشی تبدیل میشود. نبشی های بسیاری در بازار موجود است که هرکدام کارایی و ویژگی خاصی دارد و در کارهای مختلف از آن استفاده میشود مانند نبشی آلومینیوم، نبشی پلاستیکی و…

نبشی کرنربید به نبشی گفته میشود که برای اجزای مهم در ساخت کناف ساختمان بکار می رود. این نبشی در ستون، سقف کاذب، دیوارها و … هم استفاده میشود و از نظر ساخت و جنس انواع مختلفی دارد: از نظر جنس به گالوانیزه، کاغذی و پلیمر و از نظر سازه به نبشی کرنربید C شکل، U شکل، کرنر تراز، سقفی، UD28 ،CD60 و L25 تقسیم میشود.

مهم ترین کارخانه های تولید نبشی

کارخانه فولاد اصفهان
کارخانه فولاد تبریز
کارخانه فولاد
کارخانه فولاد کوهپایه
کارخانه صنعتی شکفته

نبشی
مقایسه نبشی، ناودانی، سپری

این سه تفاوت ها و شباهت هایی دارند. هر سه تاشون در روش ساخت پرسی و فابریک تولید می شوند و در ساخت و ساز بسیار کاربردی اند و تفاوت آن ها به دلیل ظاهر و نحوه استفاده از آن ها می باشد چون که نبشی به شکل L، سپری ها به شکل T و ناودانی در شکل های U و C در بازار عرضه میشوند و سپری تک ولی نبشی به صورت دوبل استفاده می شود. در کل نبشی از مهم ترین مصالح ساختمانی است، کاربردهای نبشی در ساختن ستون، ساختن خرپا، ساختن سقف کرمیت برای بال بالایی تیرچه و… کاربرد دارد. نوعی دیگر از نبشی مانند کرنربید و آلومینیومی موجود است که از نظر کاربرد با یکدیگر تفاوت هایی دارند. که به طور مختصر به آن اشاره کردیم و رستاک میتواند در این زمینه ها پاسخگوی شما باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *