فهرست مطالب

خرید ورق

برای خرید ورق به چه نکاتی باید توجه داشت؟ ورق فولادی، از انواع ورق های فلزی است که با اهداف زیبایی و ساختاری مورد استفاده قرار می گیرد و به دو روش نورد سرد و گرم تولید می شود. ورق های فولادی که به روش نورد گرم تولید می شوند، ورق سیاه و ورق هایی که به روش نورد سرد تولید می شوند، ورق سرد نام دارند که ورق های سیاه از اهمیت بالاتری برخوردارند و از آن ها در ساخت و ساز، درب و قفسه و لوله ها استفاده می شود، اما ورق های سرد در ساخت وسایل خانه، ظروف فلزی و آبگرم کن ها کاربرد دارند.
مهم ترین مرحله در تولید ورق های سیاه، کنترل دما است چرا که ورق برای مدت طولانی تری در معرض حرارت قرار می گیرد تا از غلتک ها عبور داده شود و ورق های سرد یا ورق های روغنی، همان ورق های سیاه هستند که طی عبور از فرآیندهایی مانند اسید شویی از میزان ضخامت شان کاسته می شود.

انواع ورق

از جمله ورق های موجود در بازار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

· ورق روغنی. که این ورق ها به دلیل داشتن سطح صیقلی و براق شان این گونه نامگذاری شده اند، به روش نورد سرد به دست می آیند و در ضخامت های پایین تری تولید می شوند. از جمله کاربردهای این ورق می توان برای تولید ورق های گالوانیزه، لوازم خانگی و تولید لوله اشاره کرد.

· ورق گالوانیزه. این ورق ها ضد زنگ و مقاوم در برابر خوردگی هستند که برای تولیدشان از ورق های روغنی استفاده می شود، به این صورت که ورق های روغنی را در استخری از روی غوطه ور می کنند تا ضخامت مورد نظر بر روی ورق ایجاد شود. از این نوع ورق می توان در تولید کابینت، مخازن آب و تولید سقف سوله استفاده کرد.

· ورق رنگی. ورق گالوانیزه ای که با پوشش رنگی پوشانده می شود و از آن ها برای سقف سوله ها و آلاچیق ها یا لوازم خانگی استفاده می شود. نیاز است که این ورق ها از غلتک عبور داده شوند تا سطح براق و یکنواختی پیدا کنند و در نهایت، هر گونه چربی و ناخالصی باید از روی آن ها برداشته شود.

· ورق آجدار. که برجستگی هایی روی این ورق ها وجود دارد که می توان سایر اجسام را روی آن ها قرار داد، بی آن که حرکت و تکانی داشته باشند که این آج ها در پی عبور از غلتک ها ایجاد می شوند. از کاربردهای این نوع ورق می توان در پله اضطراری، پل های عابر پیاده یا کف وانت و کامیون ها اشاره کرد.

خرید ورق

نکات مهم خرید ورق

انتخاب و خرید ورق می تواند کار به نسب دشواری به نظر برسد، به خصوص که به کیفیت آن باید اهمیت داده شود اما در ادامه به بررسی نکات مهمی که هنگام خرید باید در نظر داشته باشید می پردازیم، تا از کیفیت ورق خریداری شده اطمینان خاطر داشته باشید.
• مشخصات ورق. از آن جایی که ورق ها با تنوع بالایی در بازار موجود هستند، بهتر است قبل از خرید، نیازهای پروژه را مورد بررسی قرار بدهید و مواردی مانند مشخصات سطح و ابعاد آن را در نظر بگیرید.
• محل استفاده از ورق. حتما باید بدانید که قرار است از ورق در کجا استفاده شود و متناسب با آن، ورق مورد نظر را انتخاب کنید. به عنوان مثال، از ورق های سرد که مقاومت بالاتری در برابر زنگ زدگی دارند، در مواردی مانند ساخت قطعات خودرو استفاده خواهد شد.
• وزن ورق. یکی از نکاتی که هنگام خرید ورق باید در نظر داشته باشید، وزن است که باید متناسب با محل استفاده و نوع ورق انتخاب شود.
• کیفیت ورق. بسیار مهم است که ورقی که انتخاب می کنید، با کیفیت باشد که در این خصوص باید میزان زبری سطح ورق را در نظر بگیرید و به مواردی مانند عدم زنگ زدگی و خوردگی توجه کنید. موارد دیگری مانند ضخامت ورق، کشش ورق، قطر غلتک و استفاده از روغن کاری بر کیفیت نهایی ورق تاثیر خواهند گذاشت.
قیمت ورق. از آن جایی که عوامل مختلفی مانند نوسانات ارز، کارخانه سازنده و قیمت مواد اولیه بر هزینه نهایی ورق تاثیر می گذارند، مهم است که قبل از خرید اطلاعاتی از قیمت داشته باشید که می توانید با مراجعه به سایت رستاک و یا تماس با مشاوران ما، از قیمت لحظه ای اطلاع پیدا کنید.
• آشنایی با فروشنده های ورق. ورق باید از فروشنده های معتبر که مجوز رسمی فعالیت دارند، خریداری شود تا از کیفیت و گارانتی محصول خریداری شده، اطمینان حاصل گردد.
• بررسی هنگام دریافت محصول. حتما قبل از تحویل ورق و پرداخت هزینه، از سلامت فنی آن و این که خوردگی و آسیب دیدگی نداشته باشد، مطمئن شوید.
• مشورت با افراد کارشناس. بهتر است قبل از خرید ورق، حتما از افراد باتجربه در این زمینه مشورت بگیرید تا با انتخاب دقیق تر، جلوی هزینه های اضافی تان نیز گرفته شود.

قیمت خرید ورق

قیمت ورق تحت تاثیر پارامترهایی مانند نوسانات ارز، بازار عرضه و تقاضا، قیمت مواد اولیه و کارخانه تولید کننده بستگی دارد، از طرفی هر یک از انواع ورق، کاربردهای متفاوتی دارند که در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شوند که هر یک قیمت خاص خود را خواهند داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *