فهرست مطالب

راهنمای جامع انواع آهن آلات

راهنمای جامع انواع آهن آلات

راهنمای جامع انواع آهن آلات چیست؟ آهن آلات در زندگی بشر نقش بسزایی دارد و از تمام عناصر دیگر در جایگاه ویژه ای قرار دارد که هیچکدام از عناصر دیگر به اندازه عنصر اهن جایگاه ویژه ای ندارد.

کاربرد فلز آهن

آهن به عنوان یکی از عناصر مهم در جهان است و نقش بسزایی در زندگی انسان ها دارد و در هرکجای جهان که باشید نقش آهن و محصولات اهنی را در زندگی خود میبینید.
رشد اقتصادی کشور رابطه مستقیمی با فولاد دارد. اگر تولید فولاد در کشوری بالا باشد اقتصاد کشور هم بالا میرود‌.

تفاوت آهن با دیگر فلزات

آهن ماده ای شکننده و سخت است و چهارمین عنصر فراوان در جهان است یعنی این عنصر اینقد قابل استفاده است که در خورشید و ستاره ها این عنصر وجود دارد. این عنصر در بقای موجودات زنده و تولید کلروفیل در گیاهان نقش بسزایی داشته است.

راهنمای جامع انواع آهن آلات

اگر نگاهی به اطراف خود بیندازیم میبینیم درب و پنجره، سقف سوله ها، تجهیزات صنعتی، صنعت خودرو و لوازم خانگی و… همه از عناصر مهم آهن الات هستند.
یکی از اولین نوع اهن الات، تیر آهن است که کاربرد زیادی در ساختمان سازی دارد.

پروفیل های ساختمانی

پروفیل ها محصولی فولادی هستند که در ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرد و در اشکال مختلف تو خالی، مربع، مستطیل هستند. به این نوع قوطی گفته میشود. از پروفیل ها در راه پله، درب و پنجره، کابینت، و… استفاده میشود.

انواع پروفیل

پروفیل های ساختمانی باز: این نوع پروفیل مقطع آن بصورت باز است.

پروفیل های ساختمانی بسته: مقطع این پروفیل ها بسته است.

میلگرد

یکی دیگر از انواع اهن الات میلگرد است ک در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد‌‌ . وظیفه میلگرد تامین مقاومت در برابر نیروهای کششی و برشی است که استفاده از آن بنا را محکم و بادوام می کند. مراکزی که میلگرد تولید میکنند، میلگردهایی با کیفیت بالا عرضه میکنند.
میلگرد ها به سه نوع اجدار، کلاف، ساده وجود دارد. میلگرد اجدار روی سطح خود برآمدگی دارد.
میلگرد انواع مختلفی دارد که عبارتند از: گالوانیزه، میلگرد با پوشش اپوکسی، فولادی کربنی، فولاد ضد زنگ. مقاوم ترین و گران ترین نوع میلگرد، میلگرد ضد زنگ است.

تیرآهن

تیرآهن یکی از عناصر مهم است که در اسکلت و بدنه اصلی ساختمان بکار می رود و جدایی ناپذیر است و از کیفیت و دوام قابل قبولی برخوردار است.

ناودانی

مکمل تیرآهن در ساختمان سازی ناودانی است که یکی دیگر از انواع اهن الات است و برای تقویت سازه بکار میرود و نه تنها تولید داخلی این محصولات بلکه واردات این محصولات نیز فعال است و استفاده زیادی از آن میشود.
ناودانی معمولا ب شکل گالوانیزه، الومینیوم، فولاد ضد زنگ عرضه می شود که در دو نوع ساده مانند ورق گرم و مشبک مانند ورق گالوانیزه وجود دارد.

نبشی

نبشی هم جزوی از آهن آلات است که استفاده زیادی از آن میشود که به شکل بال مساوی و یا نبشی بال نامساوی شناخته شده است و برای اتصال تیرآهن به ستون و… مورد استفاده قرار میگیرد.

ورق های فولادی

یکی دیگر از انواع اهن الات ورق های فولادی است که از نورد گرم شمش فولادی بدست می آید و به شکل رول یا کلاف عرضه میشود.

ورق های فولادی سه استاندارد دارد آلمان و آمریکا و گوس روسیه است.ورق های فولادی شمال ورق سیاه، روغنی، گالوانیزه و ورق های رنگی است.
ورق سیاه یا همان ورق نورد گرم تحت دمای بالا در بین رول قرار میگیرد و ضخامت آن کاهش می یابد. کیفیت ورق گرم در مقایسه با ورق سرد کمتر است و در صنایع جوشکاری، ریل، لوله های انتقال استفاده میشود.

سیم مفتول

سیم مفتول از جنس فولاد کم کربن است که در گریدهای مختلفی تولید میشود و به دست مشتری میرسد.یکی از انواع سیم مفتول، مفتول سیاه است که در ساختمان سازی از آن استفاده میشود.

لوله فلزی

لوله فلزی یکی دیگر از انواع اهن الات است که برای انتقال مایعات و گازها از آن استفاده بسیاری میشود. لوله های فلزی در سه نوع چدنی، اهنی و فولادی بکار می رود که سابقه طولانی مدتی در تولید دارند.با رستاک بهترین هارا تجربه کنید و از کیفیت بالای ان برخوردار شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *