فهرست مطالب

قیمت میلگرد آجدار

میلگرد یکی از مهم ترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی است که در صنایع مختلف و ساختمان سازی مورد استفاد قرار می گیرد. انواع مختلفی از این مقطع در بازار موجود است که با توجه به آج هایی که روی آن ها قرار دارد، از یکدیگر تفکیک می شوند. آج میلگرد می تواند به صورت مارپیچی، جناقی یا مرکب باشد و در چهار گروه A2 تا A4 قرار می گیرند. البته برخی انواع میلگردها ساده هستند و هیچ گونه آجی روی آن ها وجود ندارد که با عنوان میلگردهای A1 در بازار شناخته می شوند. اما در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی کامل میلگرد آجدار و قیمت آن بپردازیم.

میلگرد آجدار چیست؟

میلگردهای A3 و A4 میزان آج بیشتری را نسبت به A2 دارند و هر چه میزان آج کمتر باشد، عملیات خمکاری و جوشکاری را راحت تر می توان انجام داد و برای ساخت خاموت و رابیتس مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع میلگردها بر اساس قطرشان در اندازه های 8 تا 40 میل تولید می شوند که از 8 تا 12 میل در نوع A2، 10 و 12 تا 32 میل در نوع A3 و بعد از آن در نوع A4 تولید خواهند شد.
اما چرا میلگرد به صورت آجدار تولید می شود؟ علت اصلی استفاده از میلگرد این است که بتن به تنهایی مقاومت کششی پایینی دارد و زمانی که میلگرد درون آن قرار می گیرد، به رفع این حالت کمک می شود. حال به منظور این که میلگرد بتواند به خوبی به بتن بچسبد، بهتر است شیارها و برجستگی هایی را روی سطح خود داشته باشد که به این برآمدگی ها آج گفته می شود و میلگرد با عنوان میلگرد آجدار شناخته خواهد شد.

بیشتر بخوانید(کاربرد انواع میلگرد در ساختمان)

قیمت میلگرد آجدار

ویژگی های میلگرد آجدار

هر یک از گریدهای میلگرد آجدار مشخصات و ویژگی های خود را دارند، اما در کل این نوع میلگرد قابلیت خم شدن تا دمای 180 درجه سانتی گراد را دارد، بی آن که ترک بردارد و یا دچار شکستگی شود. به همین خاطر، مقاومت کلی سازه هم افزایش پیدا می کند، به علاوه این که استفاده از دیگر مصالح را جهت مقاوم سازی کاهش می دهد و مقرون به صرفه است.
میلگردهای آجدار به راحتی خم می شوند و شکل می گیرند، به همین خاطر انرژی کمتری از نیروهای انسانی گرفته خواهد شد.
میلگردهای A2 و A3 جزء میلگردهای نیمه سخت به حساب می آیند، اما A3 مقاومت بالاتری دارد. این دو گرید در عملکرد هم تفاوت هایی را با یکدیگر دارند که میلگرد A2 برای مقطع عرضی و میلگرد A3 برای مقطع طولی مورد استفاده قرار می گیرد. میلگردهای A4 نیز از نوع سخت هستند و آج آن ها به صورت مرکبی است و جالب است بدانید که قیمت این گرید از مابقی گریدها بیشتر می باشد.

بیشتر بخوانید(میلگرد نیشابور)

قیمت میلگرد آجدار چقدر است؟

میلگرد آجدار در ایران در کارخانه های مختلفی مانند ذوب آهن اصفهان، امیر کبیر خزر، ظفر بناب، سیادن ابهر و شاهرود تولید می شود که هر کدام از مواد اولیه با کیفیت های مختلفی استفاده می کنند که قطعا این مورد باعث می شود هر یک این قطعه فولادی را با قیمت متفاوتی به فروش برسانند. از طرفی، پارامترهایی مانند عرضه و تقاضا، سیاست های دولت، نوسانات ارز و هزینه های حمل و نقل باید هنگام تعیین قیمت نهایی در نظر گرفته شوند.
از آن جایی که قیمت این قطعه دائما در حال تغییر است، در صورتی که قصد خرید دارید، با همکاران ما در رستاک تماس بگیرید تا خرید مطمئن و مقرون به صرفه ای داشته باشید.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد آجدار

از جمله عواملی که بر قیمت نهایی میلگرد آجدار تاثیر می گذارند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عرضه و تقاضا. زمانی که عرضه میلگرد پایین بیاید، قیمت ها بالا می رود، یعنی زمانی که مردم تمایل بالایی به خرید این قطعه فولادی داشته باشند و موجودی آن در بازار کم شود، شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.
  • نوسانات ارز. بالا و پایین شدن قیمت دلار، مستقیما بر قیمت میلگرد تاثیر می گذارد، چرا که صادرات این محصول بر اساس دلار انجام می شود.
  • قیمت مواد اولیه. برای ساخت میلگرد از سنگ آهن استفاده می شود و هر گونه تغییر در بازار این ماده و بالا و پایین شدن قیمت ها، بر قیمت نهایی میلگرد نیز تاثیر خواهد گذاشت. شمش، ماده دیگری است که در ساخت این قطعه به کار گرفته می شود که منابع آن نیز در ایران محدود است و همین مورد می تواند تغییراتی را در قیمت نهایی ایجاد کند.
  • هزینه های حمل و نقل. میلگردها از طریق کشتی و یا کامیون های حمل بار به محل ارسال می شوند که قیمت بنزین و سوخت نیز لحاظ خواهد شد. در نتیجه، اگر قیمت بنزین بالا برود، تغییری در هزینه های حمل ایجاد می شود و در نهایت، قیمت نهایی محصول بالاتر خواهد رفت.
  • سیاست های داخلی کشور. گاهی ممکن است سیاست های دولت به سمتی کشیده شود که تصمیم به افزایش ساخت و ساز گرفته شود که نیاز بیشتری به استفاده از میلگرد خواهد بود و در نهایت، قیمت این محصول نیز بالا می رود.
  • نوع میلگرد. همان طور که می دانید انواع مختلفی میلگرد در ابعاد و اندازه های مختلف و با وزن های مختلف تولید می شود و آن دسته از میلگردهایی که وزن بالاتر و مقاومت بیشتری دارند، گران قیمت تر هستند. به طور مثال، میلگردهای سایز 32 گران تر از میلگردهای سایز 20 یا 16 خواهند بود.

بیشتر بخوانید(قیمت میلگرد)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *