فهرست مطالب

قیمت میلگرد

قیمت روز میلگرد در بازار چقدر است؟میلگرد، پروفیلی است با مقطع دایره ای شکل که در ساختمان سازی کاربرد بسیاری دارد، در حدی که قیمت آن به شدت بر روی هزینه های ساختمان تاثیر می گذارد. از آن جایی که عوامل مختلفی بر قیمت خرید میلگرد تاثیر می گذارند و قیمت آهن آلات در نوسان است، بسیار مهم که کارفرمایان از قیمت لحظه ای آن مطلع باشند. از این رو، در این مقاله به بررسی قیمت میلگرد خواهیم پرداخت.

نقش میلگرد در بتن

هدف از استفاده از میلگرد، افزایش مقاومت کششی در بتن است و میلگردهایی که دارای آج هستند، بهتر و با استحکام بیشتری داخل بتن قرار می گیرند و دچار جابجایی یا حرکت نمی شوند، در نتیجه، احتمال بروز آسیب هایی مانند شکستگی در سازه به حداقل خواهد رسید. اما در صورتی که از میلگرد استفاده نشود، می توانیم این انتظار را داشته باشیم که بتن با وجود اعمال فشار بالا، ترک بردارد و دچار شکستگی شود.
از دیگر مزایای استفاده از میلگرد می توان به کاهش ضخامت بتن اشاره کرد که دیگر نیازی نیست برای بالا بردن استحکام سازه، ضخامت بتن را افزایش داد که همین مورد می تواند هزینه های اقتصادی کمتر به دلیل خرید کمتر بتن را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید(کاربرد انواع میلگرد در ساختمان)

انواع میلگرد از نظر شکل ظاهری

میلگردها در دو دسته آج دار و بدون آج (ساده) قرار می گیرند که میلگردهای ساده به راحتی خم می شوند و می توان آن ها را برش داد. به همین خاطر از آن ها برای سازه های سنگین مانند پل ها استفاده نمی شود چرا که اتصال سنگین و محکمی میان بتن و میلگرد ایجاد نمی شود و احتمال جدا شدن بالاست.
اما میلگردهای آجدار که به خوبی به بتن متصل می شوند، از پر استفاده ترین میلگردهای فولادی به حساب می آیند که در اندازه های 6 تا 50 میلی متری تولید می شوند.

انواع میلگرد از نظر مقاومت

• میلگرد اروپایی، که با آلیاژهای منگنز تولید می شوند و برای استفاده در مناطقی که زلزله خیز هستند، بسیار مناسب هستند.
• میلگرد فولاد کربن، که این نوع میلگرد مقاومت چندانی در برابر رطوبت و زنگ زدگی ندارد و به همین خاطر در مناطق ساحلی و شمال استفاده نخواهد شد.
• میلگرد اپوکسی، که میلگرد با اوکسی پوشانده می شود و مقاومت بیشتری در برابر زنگ زدگی پیدا می کند.
• میلگرد گالوانیزه، که مقاومت بالایی در برابر آسیب دیدگی دارند.
• میلگرد ضد زنگ، که کیفیت بسیار بالاتری نسبت به دیگر میلگردها دارد و از ویژگی های خاص آن این است که به راحتی خم می شود و شکل می گیرد.

هر آن چه که از میلگرد باید بدانید!

میلگرد، از اجزای جدایی ناپذیر ساختمان سازی است که از آن به منظور ایجاد مقاومت در بتن استفاده می شود، چرا که بتن تحمل کمتری در برابر نیروهای کششی و چرخشی دارد و استفاده از میلگرد، به تقویت بتن کمک خواهد کرد. در واقع این گونه می توان گفت که میلگرد وظیفه تحمل و انتقال بار و فشار را بر عهده دارد. میلگردهایی که در ایران تولید می شوند، دو نوع ساده و آجدار هستند که هر یک زیر مجموعه های خود را دارند.

قیمت میلگرد
میلگردها با توجه به ضخامت شان به صورت توپی یا کلافی بسته بندی می شوند و هنگام نصب و استفاده از میلگردها به سه فاکتور مقاومت تسلیم، اسپیسر و مقاومت کششی میلگرد باید اهمیت داده شود. مقاومت تسلیم، میزان مقاومت میلگرد به میزان تنشی است که به آن اعمال می شود. اسپیسر یا فضاساز، قطعه چوبی، فلزی یا پلاستیکی است که ما بین میلگردها و یا ما بین بتن و میلگرد قرار می گیرد و مقاومت کششی نیز حداکثر نیروی وارده به سطح مقطع میلگرد را نشان می دهد.
کارخانه های ذوب آهن اصفهان، میلگرد نیشابور، میلگرد کویر کاشان و میلگرد پرشین در ایران، با کیفیت ترین میلگردها را روانه بازار کرده اند که هر کدام متناسب با مواد اولیه ای که برای ساخت میلگرد استفاده می کنند، قیمت های متفاوتی دارند. یکی از نکات مهمی که در کنار سلامت بار، کارخانه تولید کننده و وزن میلگرد باید در نظر داشته باشید، قیمت این محصول است که تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد.

عوامل موثر بر قیمت خرید میلگرد

از جمله عوامل و پارامترهای مهمی که بر قیمت خرید میلگرد تاثیر می گذارند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• هزینه مواد و متریال اولیه. قیمت مواد اولیه ای مانند سنگ آهن یا موادی مانند نیکل و کروم مستقیما بر قیمت نهایی میلگرد تاثیر می گذارند.
• قیمت ارز. نوسانات قیمت ارز و دلار بر قیمت نهایی میلگرد تاثیر می گذرد و با بالا رفتن قیمت دلار، شاهد افزایش قیمت خرید میلگرد خواهیم بود.
• وضعیت عرضه و تقاضا. این نکته را در نظر داشته باشید که افزایش تقاضا و کاهش عرضه باعث می شود قیمت محصول بالا برود. اگر درخواست برای خرید میلگرد زیاد باشد، اما در بازار به ندرت پیدا شود، شاهد افزایش قیمت محصول خواهیم بود.
• هزینه های مربوط به حمل و نقل میلگرد. از آن جایی که هزینه های حمل و جابجایی میلگرد، با قیمت نفت و بنزین در ارتباط است، هزینه های حمل و نقل تغییر می کند که می تواند بر قیمت میلگرد تاثیر بگذارد.
• قیمت جهانی میلگرد. یکی از عوامل مهمی که بر قیمت میلگرد تاثیر می گذارد، قیمت جهانی آهن است که طی سال های اخیر، قیمت میلگرد و آهن روند صعودی داشته است.
• کارخانه تولید کننده. همان طور که اشاره کردیم، کارخانه هایی که مشغول به تولید میلگرد در ایران هستند، از مواد و متریال مختلف با کیفیت های متفاوتی استفاده می کنند که همین موضوع بر قیمت نهایی محصول تاثیر می گذارد.
• سیاست های داخلی کشور. سیاست های داخلی و اقتصادی از جمله عواملی هستند که بر قیمت میلگرد تاثیر می گذارند، به گونه ای که دولت می تواند روند تغییرات قیمت را کنترل کند.
شما می توانید جهت کسب اطلاعات دقیق از قیمت خرید میلگرد، از مشاوران ما در گروه رستاک، کمک بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *