فهرست مطالب

پروفیل ستونی

پروفیل ستونی

پروفیل ستونی، نوعی مقطع فولادی است که از ورق های سیاه به دست می آید و در صنایع مختلف و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی کاربرد و انواع آن بپردازیم.

پروفیل ستونی چیست؟

پروفیل ستونی، نوعی پروفیل است که در ابعاد 400 در 400 میلی متر و از ماده اولیه ورق سیاه ساخته می شود که بسته به کاربردی که دارند در ابعاد و انواع مختلفی یافت می شوند. پروفیل های ستونی به دلیل وزن و ضخامت بالایی که دارند بیشتر در حوزه صنعت و ساختمان و برای ساخت سوله و ستون مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله ویژگی های این نوع پروفیل می توان به مواردی از قبیل وزن پایین، مناسب بودن قیمت و مقاومت بالا اشاره کرد.

انواع پروفیل ستونی

پروفیل ستونی به دو دسته صنعتی و ساختمانی تقسیم بندی می شوند که تفاوت آن ها در نوع کاربرد و ضخامت شان می باشد که عبارتند از:
• قوطی ستونی صنعتی، از این نوع پروفیل در هر دو صنعت و ساختمان استفاده می شود که معمولا اندازه طولی آن ها 12 متر و با ضخامت 6 میلی متر می باشد. این نوع پروفیل هم در بخش صنعت و هم در ساختمان استفاده می شود و از ورق سیاه به دست می آید.
• قوطی ستونی ساختمان، همان طور که از نامش پیداست، در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد و در ابعاد 10 تا 140 سانتی متر و به شکل مربع ساخته می شوند و ضخامت آن ها در حدود 2 تا 6 میلی متر می باشد. نوع ساختمانی پروفیل وزن کمتری نسبت به نوع صنعتی دارد.

ویژگی پروفیل ستونی

همان طور که اشاره کردیم، این نوع استحکام بالا، وزن پایین و کیفیت قابل قبولی دارد و به واسطه نورد سرد و گرم تولید می شود. هنگام تولید، پروفیل ها جوش داده می شوند و یکپارچه می شوند و در جریان نورد سرد، به شکل رول در می آیند و بعد از آن جوش داده می شوند. خروجی نوع سرد شبیه به ناودان است و نوع نورد گرم بیشتر شبیه به پروفیل می باشد و نوع نورد گرم، کیفیت بالاتری دارد.

کاربرد پروفیل ستونی

از این نوع می توان در بخش های زیر استفاده کرد:
• صنعت. از آن و نوع ضد زنگ آن می توان در صنعت ماشین آلات و تجهیزاتی مانند جرثقیل استفاده کرد. از دیگر کاربردهای این نوع پروفیل در بخش صنعت می توان به ساخت پایه های فلزی برای صنایع، انواع نرده و حفاظ در خانه ها و یا در مکان های عمومی اشاره کرد.
• لوازم پزشکی. یکی از کاربردهای آن در حوزه پزشکی و تولید تخت های بیمارستانی و یا تجهیزات آزمایشگاهی می باشد.
• تابلوهای تبلیغاتی و راهنمایی رانندگی. از پروفیل ستونی می توان برای ساخت ستون های مربوط به تابلوهای تبلیغاتی و راهنمایی رانندگی استفاده کرد.
• وسایل خانه.  در ساخت لوازم خانگی مانند تختخواب های فلزی، زیرپایه ها، مبلمان، سرویس قاشق و چنگال و یا انواع جالباسی ها کاربرد دارند.

پروفیل ستونی
• ساختمان سازی. یکی از کاربردهای عمده پروفیل ستونی در صنایع ساختمان سازی مانند نمای بیرونی ساختمان ها و برج ها یا پل های هوایی می باشد.
• صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی. از آنان می توان برای تولید انواع پایه های بنادر و اسکله ها، تجهیزات مربوط به ماسه شویی و باراندازها اشاره کرد.
• صنایع خودروسازی و حمل و نقل. از دیگر کاربردهای آنان می توان به ساخت انواع خودروهای سنگین مانند تریلر، یدک کش ها، چرخ های دستی و باربندها اشاره کرد.
• مصارف عمومی. حفاظ هایی که در پارک ها، خیابان یا دانشگاه ها می بینید، در و پنجره ها می توانند از نوع پروفیل ستونی باشند.

قیمت پروفیل ستونی

قیمت آنان به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن ها نوع ورق به کار رفته در ساخت پروفیل است که وزن آن را مشخص می کند. برای اطلاع از قیمت ها می توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *