فهرست مطالب

پروفیل های ساختمانی

پروفیل های ساختمانی

پروفیل از جمله مصالحی است که از ورق های فولادی ساخته شده و در شکل های مختلفی از قبیل مربع، مستطیل و دایره ای عرضه می شود و با توجه به نوع و کارایی که دارد، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل ها در دو دسته صنعتی و ساختمانی قرار می گیرند که در این مقاله قصد داریم به بررسی پروفیل های ساختمانی بپردازیم.

پروفیل ساختمانی چیست؟

در صنعت ساختمان سازی از مصالح مختلفی استفاده می شود و پروفیل ساختمانی از جمله این مصالح است که با ضخامت تقریبا دو تا چهار میلی متر در بازار عرضه می شود. استفاده از آنان در ساختمان به استحکام بیشتر سازه و هم چنین کاهش وزن آن کمک می کند، به علاوه این که می توان از پروفیل ها در قسمت های در و پنجره و یا سخت نرده های راه پله، حفاظ تراس و یا نمای ساختمان نیز استفاده کرد. توجه داشته باشید که هر یک از آنان با توجه به کاربردی که دارند، با ورق خاصی تولید می شوند به عنوان مثال، پروفیل های به کار رفته در درب و پنجره ها که بیشتر در معرض رطوبت هستند، از ورق های گالوانیزه تولید خواهند شد.

ویژگی پروفیل های ساختمانی

بسیار مهم است مصالحی که در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، شکل پذیری و کیفیت بالایی داشته باشند که خوشبختانه می توان گفت که پروفیل های ساختمانی این ویژگی را دارا هستند و از دیگر مشخصه های آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 ابعاد قابل قبول
 قابلیت جوش پذیری بالا
 مقاوم در برابر فشار، ضربات و خوردگی ها
 ضخامت زیاد

انواع پروفیل های ساختمانی

انواع مختلف پروفیل های ساختمانی از نظر روش ساخت
• پروفیل نورد سرد. پروفیل ها در این روش، با شکل دادن ورق های فولادی از طریق خم کردن یا برش دادن تولید می شوند و محصولی که به دست می آید سبک است و عمدتا در قسمت هایی مانند ناودانی، در و پنجره، چارچوب در و سقف کاذب مورد استفاده قرار می گیرد.
• پروفیل نورد گرم. در این روش، شمش های فولادی، شکل داده می شوند و به انواعی از پروفیل های ساختمانی تبدیل خواهند شد و در ساخت میلگرد یا ناودانی مورد استفاده قرار می گیرند.
• پروفیل مرکب. پروفیل های مرکب، ترکیبی از روش نورد سرد و گرم هستند و از اتصال چندین پروفیل نورد سرد و گرم به دست می آیند و در ساخت نبشی دوبل و ناودانی دوبل مورد استفاده قرار می گیرند.
انواع مختلف پروفیل های ساختمانی از نظر شکل ظاهری
• پروفیل های باز. برای تیرآهن، نبشی، ناودانی یا میلگرد مورد استفاده قرار می گیرند.
• پروفیل های بسته. شامل محصولاتی مانند انواع لوله، پروفیل های در و پنجره و پروفیل HSS می شوند.

پروفیل ساختمانی

شناخته شده ترین پروفیل های ساختمانی

• پروفیل آبرو
یکی از پرکاربردترین آنان که به منظور انتقال آب برف و باران از روی سقف مورد استفاده قرار می گیرد، پروفیل آبرو است و از آن جایی که در تماس با آب و رطوبت قرار می گیرد، از ورق های گالوانیزه تولید خواهد شد.
• پروفیل تسمه
پروفیل های تسمه با نام اختصاری PL شناخته می شوند و معمولا دارای عرض کمتر از 160 میلی متر هستند. اعدادی که بعد از PL بر روی ورق ها می بینید، طول و عرض و ضخامت تسمه را نشان می دهند.
• پروفیل ناودانی
اگر پروفیل های ناودانی در یک ضخامت یکنواخت و موازی با هم باشند، ناودانی C شکل و اگر موازی با هم نباشند و مقطع داخلی گرد باشد و بال ها فرم مخروطی داشته باشند، ناودانی U شکل خواهیم داشت. پروفیل ناودانی به دو روش نورد گرم و سرد تولید می شود و در ساخت در و پنجره مورد استفاده قرار می گیرد.
• پروفیل نبشی
پروفیل نبشی یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است که دارای دو سطح عمود بر هم است و از نظر ظاهری، نبشی با بال های مساوی و بال نامساوی داریم که از آن در تقویت ورق های فولادی و اتصالات ساختمانی استفاده می شود.
• پروفیل سپری
پروفیل های سپری به دلیل شکل ظاهری که دارند، پروفیل T نیز نامیده می شوند که برای اتصال پل به ستون، سقف های شیشه ای و کاذب و سقف شیروانی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع پروفیل ها به دو روش نورد سرد و گرم تولید می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *