فهرست مطالب

انواع آهن آلات

انواع آهن آلات

انواع آهن آلات کدامند؟ آهن آلات یکی از اجزای اصلی ساخت و ساز است که با توجه به پیشرفت و توسعه زندگی شهری و شهرسازی اهمیت بیشتری نیز پیدا کرده است و زمانی که شما به اطراف تان نگاه می کنید، انواعی ازمحصولات آهنی را مشاهده خواهید کرد. درب ها، پنجره ها، تجهیزات صنعتی، خانگی و خودرو از مهم ترین اسامی آهن آلات هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع آهن آلات بپردازیم.

انواع آهن آلات ساختمانی

آهن ماده شکننده و سختی است و به منظور رفع این حالت، عناصر دیگری به آن اضافه شد تا آلیاژهای آهنی مختلفی به دست بیاید و کاربردهای مختلفی پیدا کند.

  • میلگرد

میلگرد، مهم ترین و پرکاربردترین آهن آلات ساختمانی است که به منظور استحکام بتن ساختمان و در آرماتوربندی و فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد و باعث می شود بنا، محکم و مقاوم باشد. میلگردها از لحاظ شکل ظاهری در سه نوع آجدار، ساده و کلاف وجود دارند که نوع آجدار، دارای برآمدگی هایی روی بدنه است اما نوع ساده، سطح کاملا صافی دارد. میلگردهای ضد زنگ، بیشترین میزان مقاومت را برای بتن ایجاد می کنند و به همین خاطر، گران قیمت تر نیز هستند.

انواع آهن آلات

  • تیرآهن

تیرآهن، یکی از اجزای اصلی ساختمان است که وزن ساختمان را تحمل می کند و در واقع، اسکلت سازه های فولادی، بدون وجود تیرآهن امکان پذیر نخواهد بود. تیرآهن با توجه به تاریخچه شکل گیری یا سطح مقطعی که دارند، نام گذاری می شوند. به عنوان مثال، تیرآهن لانه زنبوری به این دلیل این گونه نام گذاری شده است که بعد از جوش و برش، شکل لانه زنبور پیدا می کند یا تیر آهن I-Beam، تیرآهنی است که داری مقطعی به شکل I می باشد.

بهترین تیرآهن موجود، تیرآهن ذوبی است که در کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می شود و بعد از آن می توان به تیرآهن فایکو، تیرآهن ماهان و تیرآهن ناب تبریز اشاره کرد.

ناودانی از جمله انواع آهن آلات است که مکمل تیرآهن می باشد و به منظور تقویت سازه و تولید قاب های مورد نیاز مورد استفاده قرار می گیرد. ناودانی که به شکل U انگلیسی است، عمدتا به صورت گالوانیزه و از جنس آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ تولید می شود و قیمت آن با توجه به کاربرد آن متغیر خواهد بود. ناودانی شکفته مشهد، بهترین ناودانی موجود در بازار است و بعد از آن می توان به ناودانی آریان فولاد و ناودانی فولاد ناب تبریز اشاره کرد.

  • نبشی

نبشی از پرکاربردترین آهن آلاتی است که همانند ناودانی، کاربردهای ثانویه ای در ساختمان سازی دارد و در قاب سازی، تقویت اسکلت و هم چنین اتصال تیرآهن به ستون و ستون به تیرآهن مورد استفاده قرار می گیرد. سطح مقطع نبشی، دارای دو ضلع با زاویه خاص است که به دو فرم بال مساوی و بال نامساوی در بازار یافت می شود. نبشی شکفته مشهد، معروف ترین برند است و بعد از آن نبشی تبریز، نبشی آریان فولاد و نبشی اسپیرال شناخته شده هستند.

  • ورق های فولادی

ورق های فولادی از دیگر آهن آلاتی هستند که در صنایع مختلف کاربرد دارند و در انواع ورق اکسین، ورق آلومینیوم رنگی و آجدار، ورق سرد (روغنی) و گرم (سیاه) یافت می شوند که هر یک، کاربردهای خاص خود را دارند. به طور مثال از ورق های گرم برای سازه هایی که نیاز به مقاومت بالایی دارند استفاده می شود، ورق سرد، در سازه هایی که شکل ظاهری شان بیشتر اهمیت دارد، کاربرد دارد و از ورق های گالوانیزه نیز برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی استفاده می شود. در کل، از ورق های فولادی عمدتا در بخش های فونداسیون تا مراحل نازک کاری ساختمان استفاده می شود.

  • لوله های فولادی

از دیگر انواع آهن آلات می توان به لوله های فولادی اشاره کرد که از آن ها عمدتا برای انتقال گاز و مایعات استفاده می شود و در سه نوع چدنی، آهنی و فولادی یافت می شوند. این لوله ها مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار دارند و مقاومت شان نسبت به خوردگی و زنگ زدگی به نسبت پایین است، به همین خاطر، باید به صورت گالوانیزه تولید شوند یعنی در مراحل تولید، داخل حمامی از روی قرار می گیرند.

پروفیل: پروفیلها که اصطلاحاً قوطی هم به آن گفته میشود نوع دیگری از محصولات فولادی هستند. پروفیلها توخالی هستند و غالباً به شکل مربع یا مستطیل ساخته میشوند. پروفیلها هم بصورت باز و هم بسته تولید شده و کاربرد آن در راه پله، نرده، درب و پنجره‌ها میباشد. در صنایع هم از پروفیلها بسیار استفاده میشود که عمده ترین آن صنعت خودروسازی است.
• سیم مفتول: سیم مفتول هم از مشتقات اهن است و از فولاد کم کربن ساخته میشود . با توجه به درصد الیاژی که در تولید سیم مفتول استفاده میشود ، درجه بندی های مختلفی از سیم مفتول تولید میشود. مفتول سیاه یکی از انواع مفتول است که بدلیل شکل پذیری خوبی که دارد در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد. اما در عوض در مقابل خوردگی مقاومت چندانی ندارد . برای جبران این نقیصه دو راه وجود دارد یا سیم مفتول را بصورت گالوانیزه تولید میکند و یا اینکه ان را از جنس فولاد ضدزنگ میسازند.
• رابیتس گالوانیزه: یکی دیگر از محصولات فولادی ، رابیتس است که در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد. رابیتس برای نگه داشتن ملات گچ استفاده میشود. رابیتس همانطور که غالباً مشاهده کرده اید برای ساختن سقف کاذب و گچ کاری ستونها نقش مهمی دارد. بدون رابیتس گچ کاری بسیار سخت است. رابیتس را معمولا گالوانیزه تولید میکنند تا در برابر زنگ زدگی مقاومت داشته باشد.

• شمش: و درنهایت شمش که انواع گوناگونی دارد و با گریدهای مختلفی ساخته میشود.

جمع بندی

فلز آهن با وجود کاربردهای فراوانی که در صنعت و ساختمان سازی دارد در طبیعت به وفور یافت میشود و معادن زیادی از سنگ اهن وجود دارد . اما با وجود فراوانی، این فلز بسیار باارزش است و بازیافت آن بسیار ضرورت دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *